I dag står det falafel på menyen. En rett som er mye brukt i midtøsten. Vi nordboere har lært oss å sette veldig stor pris på denne grønne retten i de senere år.
Det er ikke mange grønne retter som får betegnelsen «drit god» den høyeste utmerkelsen man kan få her i huset når det kommer til mat. Falafel er en av rettene som går under dette begrepet i følge barna mine. Far sjøl i huset støtter seg ikke til denne uttalelsen. Han mener at alt er bedre når det er laget av og med kjøtt ( i dag går det ikke akkurat hans veg ).
Første gang jeg smakte falafel var i Amsterdam for mange år siden. Der denne delikatessen selges på hvert et gatehjørne, et kjært matminne. Å slentre gatelangs i Amsterdam gomlende på en falafel en varm sommerdag, det er for meg selve lykken. Anbefales på det sterkeste.
Pitabrød
4,5dl vann lunket
25g gjær løses opp i vannet
1ss olje
1/2ts salt
Ca 10dl hvetemel
Alt eltes godt i 10 minutter
Etterhev 1 time
Bak ut 10 runde boller og la dem hvile i 5-10 minutter, før du kjevler eller klapper dem ut på størrelse med en asjett.
Stek dem uten etterheving på 250 grader i 8-10 minutter.
Chili/tomatsaus
1 boks hakkede tomater
1/4 løk
1,5ts salt
1ts sort pepper
2ts spisskummen
2stk røde chili med frø
1/2 rød paprika
Kjør alt i matmølla
Hvitløksaus
1,5dl youghert naturell
0,5dl melk
0,75dl majones
3 fedd hvitløk finhakket
3ts lake av sylteagurk
1/2ts salt
1/2ts pepper
Bland alt godt.
Falafel
2 bokser kikerter
1dl vann
1 egg
1,5ts salt
1/2ts gurkemeie
1ts korianderpulver
2ts spisskummen
2ts kajennepepper
2 fedd hvitløk
4ss hvetemel
4 brødskiver
Alt kjøres i matmølla, stek som karbonadekaker i panne.
Pitabrød fylles med salat, falafel og begge sausene. Så er det bare å nyte sitt helt grønne måltid.
Haper det faller i smak.
– fru Haaland