Vil du lage knasende sprø bagetter må du investere i litt tid, men belønning får du i rikt monn når de skal fortæres.
Disse bagettene blir sprø utenpå og myke og luftige på innsiden, akkurat slik jeg vil ha dem. Holder de seg sprø over tid, det kan jeg dessverre ikke si så mye om, våre bagetter var oppspist etter fire timer og de holdt mål i alle de timen ihvertfall. Det jeg kan si noe om er at disse bagettene fint kan fryses ned og sprøes litt opp i varm ovn når de er halv-tinte.
Deigen til disse bagettene skal du dra og strekke litt i den første timen i alt tre ganger. Det gjøres enkelt og greit ved at du stikker hånden ned i deigbollen og løfter deigen opp hele vegen rundt, husk å bruke en fuktig hånd slik at deigen slipper lett. Når du har gjort dette tre ganger i løpet av den første timen så skal deigen heve som normalt i en time. Så er du klar til utbaking, da deler jeg deigen i åtte emner og strekker og ruller litt forsiktig for å forme deigen til bagetter de skal smalne litt ut i mot endene.
Disse bagettene er vel verd innsatsen du legger i dem, det er bare å prøve.
Bagetter
Dag 1
2,5dl vann i fra springen
2,5dl hvetemel
Fersk gjær på størrelse med en ert.
Løs opp gjæren i vannet og tilsett melet, bland godt. Dekk bolle til med plastfilm å la den stå på kjøkkenbenken til neste dag.
Dag 2
10g fersk gjær
2,5dl vann i fra springen
11dl hvetemel
2ts salt
2ss olje
Bland alt godt sammen med deigen fra i går.
Elt det hele i ca. 10 minutter.
Sett deigen til heving på et lunt sted.
Den første timen løfter og strekker du i deigen hvert 20 minutt (3 ganger)
Hev deigen etter dette ca 1 time.
Hvelv deigen ut på melet underlag og del den i 8 emner.
Dra og trill hvert emne ut til en bagett.
Legg de til heving ca 40 minutter
Pensle de med litt vann og dryss over litt mel.
Lagg snitt i hver bagette med en skarp kniv.
Sett en ildfast form med vann i bunnen av ovnen og stek bagettene på 240 grader i ca 10-12 minutter.
Avkjøl på rist.
Håper det faller i smak.
– fru Haaland