Dronning Maaud pudding er paradedessert nr 1 her på Haugalandet og en fin avsluttning på en hvilken som helst søndagsmiddag. Trikset er å lage mye, faktisk så mye at du har til mandagen også det vil du ikke angre på. Alle gleder seg til søndagens dessert store som små.
Mange synes det er skummelt å jobbe med gelantin, redde for klumper og slinser. Det skjer ikke om du smelter gelantinen godt og rører skikkelig når den er tilsatt eggeblandingen. I den orginale oppskriften er det tilsatt et par skjeer med portvin. Noen bruker eggelikør oppi og det er også kommet meg for øret at litt rosiner bløtlagt i cognac smaker godt i denne desserten. Ingen av delene er blit testet ut enda, men det står på listen min.
I dag deles den helt nakne versjonen av Dronning Maaud pudding. Smaker fortreffelig, har du et par kransekake-stenger ved siden av er du ganske så nære den fullkomne mat-lykken.
Dronning Maaud dessert
5egg
5ss sukker
Piskes til eggedosis
5 plater gelantin bløtlegges og smeltes i vannbad,
blandes inn i eggedosisen i en tynn stråle, pisk godt
5dl kremfløte piskes stivt og blandes godt inn i det hele
Dryss med revet sjokolade mellom lagene
Settes kjølig og nyt 🙂
Dette er nok til 5 storspiste personer
Håper det faller i smak
– fru Haaland